MEGA CENTER İşletme Gıda ve Ticaret Merkezi
Anasayfa Sektörler İşletme Yönetimi Reklam İletişim
 
  Üye Girişi
 
Sektörler
İstek ve Öneri
İlanlar
Basın ve Galeri
Yurtdışı Talepleri ve İhaleler
Konuk Yazarlar
 
Anket
Sosyal Sorumluluk
 
 
HABER DETAY
Türk tarımı uzaya çıktı!
Türk tarımında teknoloji devrimi yaşanıyor. Artık tarlalar uydu görüntüleriyle gözlem altında. Retail News sizin için araştırdı....

 

Türk tarımı uzaya çıktı!
 
İTÜ tarafından hayata geçirilen TARBİL projesiyle tarım alanları gözlem altına alınacak. 
Uydu görüntülerinin zirai bilgiye dönüştürülmesiyle tarım alanlarındaki gelişmeler anında takip edilecek. 
 
 
TARIM ALANLARI  ‘GÖZ’ ALTINDA
 
 
Hayatın her alanında baş döndürücü bir hızla yaşanan teknolojik gelişmeler tarım sektörünü de es geçmiyor. Geçmişten bugüne Türkiye için en geniş istihdam sağlayıcı sektörlerin başında gelen tarımda da son teknolojik gelişmeler doğrultusunda üretim gerçekleştiriliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi (TARBİL). Uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verilerin yüksek hızlı bilgisayarlarda değerlendirilmesi ile ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürülmesini hedefleyen bu proje ile elde edilen bilgiler çiftçilere anlık olarak iletilecek. 2006 yılında GAP bölgesinde başlatılan proje 2014 yılında Türkiye geneline yayılacak. Bir nevi tarım alanlarını gözaltına alacak olan proje ile ilgili tüm detayları İstanbul Teknik Üniversitesi TARBİL Proje Yürütücüsü Yard. Doç. Dr. Berk Üstündağ’dan dinledik. 
 
UYDUDAN ALINAN  VERİLER ZİRAİ BİLGİYE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
 
TARBİL’in başlangıcı 2006 yılına dayanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in İTÜ’yü ziyaret etmesiyle hızlanan projenin pilot fazı 2008 yılından itibaren bütçe kapsamına alınmış. Altyapı geliştirme faaliyetlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından 2011 yılı sonundan itibaren tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmak amacıyla TARBİL kurulum çalışmaları başlatılmış. “Tarımsal faaliyetler ülkemiz ekonomisinin gelişiminde tekstilden gıda endüstrisine kadar geniş bir alanda yüksek katma değerli üretime hammadde sağlamaktadır. Nüfusun artışı mevcut tarımsal alanların verim yönetimini önemli bir unsur haline getirmiştir” diyor Üstündağ ve TARBİL projesini şu şekilde açıklıyor: “Bu projenin amacı uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verileri, yüksek hızlı bilgisayarlarda değerlendirerek ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürmek. Uydu aracılığıyla elde edilen bilgiler tarımsal faaliyette bulunanlarla anlık olarak paylaşılacak.”
 
Gözlem istasyonları  dünyada yeni uygulanıyor
 
 
İTÜ Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Merkezi’nin (UHUZAM) dünyadaki ilk beş büyük uydu-uzaktan algılama alıcı sisteminden biri olduğunu söylüyor Üstündağ.  “Gözlem istasyonları dünyada yeni yeni uygulanmaya başlıyor. Kanada, Tayland ve Çin’de yer istasyonlarından alınan verilerle uydu görüntülerinin birlikte kullanımına dayalı tarımsal yönetim çalışmaları var. Bizim projemiz bunun bir adım ötesine geçti. Mevcuttakilerde sadece zirai meteorolojik veriler ölçülüyor, biz aynı zamanda fenolojik gelişimi de gözlüyoruz. Bunun için kendimize özgün bir istasyon modeli geliştirdik, istasyonun türüne göre 24 ile 30 arası duyarga var. İstasyondan aldığımız verileri her 10 dakikada bir ölçüyoruz ve merkeze gönderiyoruz. Merkezden aldığımız verileri de bir zaman serisi şeklinde uydudan aldığımız verilerle örtüştürüyoruz.” İTÜ’nün TARBİL faaliyetlerini yürütmek için Kalkınma Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı ile bir protokol imzaladığını da sözlerine ekliyor Üstündağ. 
 
Proje ilk kez  GAP bölgesinde uygulandı
 
n Projenin pilot aşaması için Güneydoğu Anadolu bölgesi seçilmiş. “Burada tarımsal gelişimin anlık izlenebildiği bir gözlem sistemi geliştirildi. İstasyona doğrudan indirilen görüntüler işleniyor ve veri toplama merkezine aktarılıyor. Ayrıca kamera görüntülerinden bitki özelliklerini çıkartabilen ve TÜRKSAT uydusu üzerinden veri gönderen akıllı ölçüm istasyonları kurulmaya başlandı” diyor Üstündağ ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “GAP alanında ilk 75 istasyonun kurulumu tamamlanarak deneme yayınına başlandı. Uydu görüntüleri daha sık alındığı için bu bölge tercih edildi, Trakya’yı da seçebilirdik. Ancak uydudan aldığımız görüntü sıklığı burada daha fazla.”
 
2014 yılında  Türkiye geneline yayılacak
 
TARBİL sisteminin Türkiye’ye yaygınlaştırılmasıyla yersel ölçüm istasyonu sayısı 1200’e çıkarılacak. Halen SPOT4, SPOT5 ve RADARSAT uydularının oluşturduğu uydudan izleme kapasitesine, daha yüksek çözünürlüklü görüntü alma hedefi olan SPOT6 ve SPOT7 uydularının ekleneceğini belirtiyor Üstündağ. “Kalkınma Bakanlığı tarafından oluşturulan bütçe planına göre TARBİL’in 2014 yılı sonuna kadar altyapı kurulumları tamamlanacak. Bu arada kurulumu tamamlanan bölgelerden toplanan veriler işlenerek paydaşlarına sunulmaya devam edecek.”
 
Çiftçiler zirai bilgilere anında ulaşabilecek
 
Bu projeden en çok faydalanacak olanlar kuşkusuz çiftçiler. Projenin çiftçilere olan faydalarını Üstündağ şöyle sıralıyor: “Çiftçiler bu projeyle bulunduğu yer ve ekeceği tohuma göre ideal ekim tarihi kestirimini, saatlik yağış tahminini, zirai uyarıları ve sulama yönetimini anında öğrenebilecek.” Proje sadece çiftçilere yönelik değil elbette. Ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren akademisyenlere, tarıma yönelik Ar-Ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacak. Üstündağ, TARBİL’in bir diğer önemli stratejisinin, bakanlık uzmanları başta olmak üzere tarım için ulusal araştırıcı potansiyelini canlı sistemler ve iletişim altyapısı ile buluşturarak güç birlikteliği oluşturmak olduğunu dile getiriyor. Böylelikle araştırma çıktılarının raflarda bırakılmak yerine ekonomiye katkıda bulunmak üzere internet üzerinden hizmet sistemlerine dönüştürüleceğini kaydediyor.
 
 
TARBİL SİSTEMİNİN DÖRT ANA BİLEŞENİ MEVCUT
 
1-Uydu görüntü indirme ve işleme merkezi,
2-Tarım alanlarından toprak ve ürün görüntü özellikleri (boy, renk, vb metrikler) ile zirai meteorolojik verileri toplayan yersel gözlem ağı,
3- Veri toplama ve işleme merkezi, 
4-Seçilen, ürün ve yere ilişkin canlı raporlama, zirai uyarı ve karar destek sistemi.
 
TARBİL PROJESİ İLE ANALİZ NASIL SAĞLANIYOR?
 
Geliştirilen sabit yer istasyonlarında 24 ayrı parametre her 10 dakikada bir ölçülmektedir. Merkez aynı noktalardan aldığı uydu görüntüleri ile yersel ölçümlerden hesaplanan verileri eşleştirerek bölgesel ürün gelişim dağılımlarını çıkartmaktadır. Geçmiş ölçüm verileri oluştukça, gelecek dönemdeki verimin giderek daha hassas tahmini mümkün olacaktır.
 
Retail News/ Özel Haber
Bu haber 1706 kez okundu...
 
Diğer Haber Başlıkları
Müsiad Başkanına Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Ziyareti
  devamı...
İstanbul Ticaret Odası Ziyareti
  devamı...
İstanbul Valimize Hayırlı Olsun Ziyareti.
  devamı...
C Blok Zemin Altı Otopark Ücretleri.
  devamı...
Sayın Kemal Kılınç MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Milletvekillerine kefir ikram etti.
  devamı...
İş dünyasından ‘kemik suyu shot’ modası
  devamı...
İspanya Etten Tavuğa Döndü
  devamı...
2012 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı
  devamı...
Saman yok, hayvanlar Arabistan'a
  devamı...
Eker'den unculara kötü haber
  devamı...
Sebze meyve halleri iflasın eşiğinde...
  devamı...
Bitkisel ürünlerde kimyasal ilaç bulduk
  devamı...
Yumurtada %23 ihracat artışı
  devamı...
Etteki korkunç fiyat oyunu
  devamı...
Küresel gıda krizinin arkasında ne var?
  devamı...
Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor
  devamı...
Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu
  devamı...
Çam balının geleceği araştırılıyor
  devamı...
Artık çay da içemeyeceğiz!
  devamı...
İzmit pişmaniyesinin tadı, kıtaları aştı
  devamı...
Felaketzede üreticiye iyi haber
  devamı...
Canlı hayvan ve et ithalatı fiilen durduruldu
  devamı...
Hizmet sektörüne vizesiz Avrupa
  devamı...
Türkiye'nin buğday üretimi düşecek
  devamı...
Organik ürün ucuzlayacak
  devamı...
Ekmeğe dokunan dokunana!
  devamı...
Sonunda ete bunu da kattılar!
  devamı...
Balık bolluğu, tavuk eti fiyatında indirim yaptırdı
  devamı...
Tekstilin ihracat kapısı Merter olacak
  devamı...
 
Copyright © 2011 Mega Center İşletme Yönetimi
Tüm Hakları Saklıdır.
Anasayfa | Sektörler | İşletme Yönetimi | Reklam | İletişim
Banka Hesap Numaralarımız
PCDOKTORUM
Megacenter Facebook Sayfası
Bugün: 582 | Dün: 581 | Toplam: 1229774 | Max: 1897 | Ortalama: 563