>>   KURUMSAL

1950'li yıllarda kuru gıdacılar, Eminönü ve Unkapanı arasında bulunan 30 dönümlük bir alanda ticaret hayatlarını sürdürüyorlardı. Türkiye'nin gelişmesi, buna paralel olarak da ticaretin kalbi İstanbul nüfusunun yoğun göçlerle artması, özellikle gıda maddelerine olan talebi artırdı. Gelişen pazarda, özellikle kuru gıdaların işlenmesi, paketlenmesi, depolanması ve en önemlisi pazarlanması da büyük önem kazanmaya başladı. Günün şartlarına göre ticari faaliyetlerini sürdüren kuru gıdacılar, talepler karşısında iş hacimlerini artırırken, bulundukları alanlara da sığmamaya, bunun sonucunda İstanbul'un muhtelif semtlerine dağılmaya başladı.


 

1977 yılına gelindiğinde, birlikte adım atma kararı alan kuru gıdacılar, ilk olarak Yapı Kooperatifi, ardından da ,organizasyonlarını güçlendirmek amacı ile, 1984 yılında bir de Dernek kurdular. 1985 yılında, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın 'Haliç ve çevresini düzenleme projesi' kapsamında, bulundukları dükkanlardan çıkartılan kuru gıdacılar, Derneklerinin de yardımı ile, tarihi Rami Kışlası'nda kurulan geçici bir çarşıya yerleştirildi.

Aynı dönemde, Arsa Ofisi tarafından imar planları paralelinde gerekli kamulaştırma işlemleri yapılarak MEGA CENTER'in bugün kurulu bulunduğu 647 dönümlük arazisi satın alındı. 1990 yılında büyük bir imar hamlesi başlatıldı ve kısa süre içerisinde toplam 400.000 m2'lik inşaat tamamlanarak İstanbul Gıda Toptancıları ve Depocuları'nın hizmetine sunuldu.

MEGA CENTER'in hemen yanında yer alan Esenler Otogar'ı ve Yaş Sebze Meyve Hali ile birlikte, Bayrampaşa bölgesi bugün tam anlamı ile bir ticaret vadisi haline geldi.

 

YIL 1994

Mega Center'in temeli atıldığında R.Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı idi... Ekonominin çalkantılar içinde olduğu bir dönemde İstanbul için, şehir ekonomisi için, Türkiye için önemli bir yatırım olan Mega Center'in temel atma töreninde heyecan ve mutluluk vardı, başarının coşkusu vardı...


 
YIL 2005, 4 HAZİRAN

Sıcak bir yaz günü, tüm Mega Center'lılar, davetliler ve tüm çevre halkı yeni bir coşku yaşadı: Mega Center; Başbakan R.Tayyip Erdoğan , Devlet Bakanı M.Ali Şahin, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımı ile, tüm davetlilerin hafızasına yer edecek bir törenle resmen açıldı...
 

TAKİPÇİMİZ OLUN
+90 212 640 04 04 Hemen, Yol Tarifi Alın
E-BÜLTEN
E-bültene kaydolun, tüm gelişmelerden önce sizin haberiniz olsun.